Misja Ekwador

Jednym z głównych celów działalności naszego stowarzyszenie jest wsparcie misji katolickiej w Ekwadorze.

Misja jest prowadzona przez siostry ze wspólnoty Communidad Cristo Misionero Orante, która została założona przez Chorwatkę siostrę Lenkę Čović. Do wspólnoty należą siostry z Chorwacji i Ekwadoru. Praca sióstr jest wspierana przez osoby świeckie z Europy, przede wszystkim Chorwacji i Włoch, ale także z innych krajów.

Działalność wspólnoty polega na zapewnieniu opieki, wyżywienia, edukacji oraz ewangelizacji najbardziej potrzebującym dzieciom z ubogich wiosek andyjskich w okolicy Quito – stolicy Ekwadoru.
Codziennie ok. 150 dzieci w wieku od 2 do 9 lat jest przywożonych przez siostry do misji, gdzie dostają dwa ciepłe posiłki. Młodsze dzieci mają zajęcia przedszkolne, a starsze uczą się zgodnie z ekwadorskim programem szkoły podstawowej.
W miarę możliwości co roku dochodzą nowe dzieci, starsze mają zapewnioną kontynuację nauki. Siostry prowadzą tam również internat dla kilkunastu dziewcząt w wieku 13-16 lat.
Dzieci, którymi zajmują się siostry, pochodzą z rodzin nie tylko bardzo biednych, ale także patologicznych i nie mają innych szans na jakąkolwiek edukację czy godziwą opiekę.
Ekwador jest krajem o bardzo słabej organizacji społecznej, w którym nie działają prawie żadne organizacje charytatywne.

Wspólnota misyjna nie ma żadnych stałych funduszy czy dochodów, jej istnienie zależy od hojności ludzi dobrej woli oraz wsparcia wolontariuszy.

Koszt dziennego wyżywienia jednego dziecka wynosi ok. 2 zł.

3 komentarze

 1. HB pisze:

  Kochani!
  Robicie kawał dobrej roboty.
  Chętnie przywłączyłabym się do Was jako wolontariuszka w okresie urlopowym. Tylko mam obawy,iż osób starszych nie potrzebujecie.
  Mam 54 lata z zawodu jestem nauczycielką. Od paru lat prowadzę Placówke Wsparcia Dziennego Świetlicę Opiekuńczo- Specjalistyczną dla dzieci i młodzieży specjalnej troski w woj. Śląskim.
  Wiele lat związana byłam z Caritasem.Czuję klimat pomocowy od 20 lat.
  Pozdrawiam Bożena.

  • ds pisze:

   Bożeno!
   Dziękujemy za zainteresowanie!
   Co do osób „starszych”, to chyba nie o Pani mowa, sami jesteśmy w podobnym wieku a tak naprawde dopiero zaczynamy pracowac dla innych, licząc, że Pan Bóg nam da jeszcze trochę czasu na realizacje niedawno odkrytej pasji misyjnej.
   Wciąż szukamy pomyslu na zdobywanie środków dla sióstr w Ekwadorze, liczymy na wsparcie modlitewne.
   Serdecznie pozdrawiam,
   Dariusz

 2. JQR pisze:

  Pozdrawiam i życzę wytrwałości!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.