Archive for Inne

Boże Narodzenie 2019

Kochani!

Często w życiu jest tak, że aby coś lepiej zobaczyć i zrozumieć, trzeba zmienić perspektywę patrzenia, ?wyjść z pudełka? (z ang. think outside the box), zacząć oglądać swoje życie jakby z zewnątrz, z góry. Zamknięci w szczelnym świecie przyzwyczajeń i pilnych konieczności możemy bowiem nie zdawać sobie sprawy, że wciąż gonimy za czymś nieistotnym, ułudą zaledwie, podczas gdy rzeczy ważne pozostają niezauważone.

Wspaniałym przykładem takiej poszerzającej perspektywy, obecnej zresztą u wszystkich bez wyjątku ludów zamieszkujących ziemię, było kiedyś zadanie sobie pytania: dlaczego raczej jest coś, niż nic. Świat w jakim żyjemy (takie pudełko, choć niewyobrażalnych wymiarów i to jak się obecnie wydaje o stale rozszerzających się granicach) sam siebie przecież nie tłumaczy. Obserwując galaktyki nawet przez najlepsze wyobrażalne teleskopy nie dowiemy się dlaczego świat istnieje, skąd pojawiło się życie, jaki jest jego sens. Nie uzyskamy odpowiedzi na te pytania, choćbyśmy stosowali najsprawniejsze urządzenia i posługiwali się nienaganną matematyczną i scjentystyczną racjonalnością. Tu potrzeba kroku poza racjonalność, co wcale – jak chcą niektórzy – nie jest przejawem nie-racjonalności. Trzeba wyjść z pudełka, i uwierzyć. Uwierzyć, że świat został stworzony lub uwierzyć, że stworzony nie został, lecz po prostu (choć nie wiadomo dlaczego) istnieje. Bo niewiara w Boga też jest przejawem wiary. Żyjąc wewnątrz pudełka nie możemy udowodnić, że czegoś (lub Kogoś) poza pudełkiem nie ma. Ani że jest. Dlatego potrzebna jest wiara.

Bóg rodzący się w sposób niemal niezauważony w Betlejem to też doświadczenie poszerzające perspektywę. Bóg jednym z nas, jakże bliski, ubogi, cierpiący, poniżony, rozumiejący. Czy takiego Boga mógł sobie ktoś tak po prostu wymyślić? Jestem przekonany, że żaden człowiek tak ?wyleźć z pudełka? sam z siebie nie był w stanie.

Bóg rodzący się w Betlejem przychodzi do świata, który Go nie chce, który objawia się jako zły. I znowu, porażeni doświadczeniem zła pytamy: jeśli Bóg jest dobry, skąd zło? I zamykając się w pudełku takiego dylematu nie zawsze potrafimy zadać niby podobne, lecz konieczne i komplementarne pytanie: skąd zatem na świecie dobro? Bo zauważenie istnienia także dobra (a nie tylko zła) pozwala na świat spojrzeć inaczej. Pomaga ten świat bardziej zaakceptować, może nawet pokochać. W innej perspektywie widzimy wtedy i Stwórcę.

Podobnie wychodzimy z pudełka, gdy zaczynamy się zastanawiać, dlaczego są ludzie których kochamy dużo bardziej, niż ?wymaga tego ewolucja?. Skąd w nas tyle miłości? Skąd tyle miłości choćby w biskupie Miry, św. Mikołaju? Czy ktoś potrafi sobie wyobrazić tego świętego smutnym, gdyż ma zanieść prezent kolejnemu biednemu, a tyle już rozdał? Czy może jest tak, że wyobrażamy go sobie szczęśliwym (mieszając nieznacznie przeszłość z teraźniejszością), ponieważ ten prezent ma przynieść właśnie nam (lub naszym dzieciom, wnukom), a przecież my jesteśmy tego warci. Siedzimy w pudełku, dopóki nie zrozumiemy, że on był szczęśliwy dając. Wszystkim, którzy tego potrzebowali.

A jeśli i my zaczniemy dostrzegać miłość i realizować ją nie tylko jako uczucie, ale bardziej jako działanie, każdorazowy dobrowolny akt, który chce dobra bliźniego, szybko dostrzeżemy, że życie jest piękne. A z tym to już nieuchronnie wiąże się szczęście. Nasze szczęście i szczęście innych.

Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

Dariusz Ściepuro

Parafia Długopole Zdrój

W niedzielę Gaudete 15 grudnia na koniec Mszy świętej w Ponikwie, Długopolu Zdroju i Dolnym dzieliłem się radością bycia chrześcijaninem i o wychodzeniu z pudełka naszych przyzwyczajeń i wyobrażeń. Tego dnia udało się zebrać łącznie 514 PLN na rzecz misji w Ekwadorze. Bóg zapłać!

Rekolekcje adwentowe 29 listopada – 1 grudnia

Znowu w Bardzie  Śl. u niezwykle gościnnych sióstr sercanek w ich kameralnym domu. Tematem tych rekolekcji była modlitwa i bazowaliśmy na 

1) tekście o modlitwie Pańskiej 

2) o mocy wytrwałej modlitwy ubogiej wdowy proszącej wytrwale o pomoc sędziego i fragmencie o faryzeuszu i celniku  z ewangelii wg św Łukasza. Tym razem formuła spotkania była trochę inna, wzorowana na rekolekcjach ignacjańskich. Cudowny czas, wspaniałe wzmocnienie duchowe. Ogromnie dziękujemy ks. Marcinowi za pomysł, czas i piękne słowo.

Klecina AD 2019

Dnia 24 listopada pojawiliśmy się po raz kolejny w naszym bazowym  kościele NMP Królowej Polski na Klecinie we Wrocławiu. Ksiądz Marcin w nawiązaniu do ewangelii z dnia opowiadał o niezwykłym dziele sióstr z Cristo Misionero Orante, a my rozdawaliśmy kalendarze na przyszły rok oraz książki „Misja, czyli z dziećmi wśród łowców głów”. Cieszymy się z bardzo dobrego przyjęcia oraz niesłabnącego zainteresowania kalendarzami i książką. Na rzecz misji zebraliśmy tego dnia 5935,90 złotych. Ogromnie dziękujemy!

Polanica, Kąty Wrocławskie, Wójtowice i Nowa Bystrzyca

18.10. 2019
Polanica
Na zaproszenie ks. Mateusza z Polanicy wraz z Tomkiem opowiadaliśmy o naszych doświadczeniach misyjnych z CMO na lekcjach religii w dwóch klasach ósmych. Księdzu dziękujemy za zaproszenie i wsparcie finansowe misji kwotą 100 pln oraz słodkimi upominkami prelegentów! My ze swej strony przekazaliśmy uczniom kalendarze oraz chętnym książki „Misja….”
Takie to miłe wzajemne obdarowywanie. No i jesteśmy zaproszeni na przyszły rok także.

20.10
Kąty Wrocławskie
Korzystając gorliwie z życzliwości ks. proboszcza trafiliśmy po raz pierwszy do tutejszej parafii i ks. Marcin w kazaniach na czterech mszach mówił dużo i pięknie (jak zawsze) o misjonarkach z Oyacoto. Uzbieraliśmy rekordową ilość pieniędzy i rozdaliśmy mnóstwo kalendarzy i książek. Tych ostatnich nawet zabrakło, wobec czego dowieźliśmy je do Kątów na kolejną niedzielę. Dziękujemy za tak piękne przyjęcie!

Oto nasze podziękowania dla parafian:
Kochani!
Ogromnie dziękujemy za niezwykle serdeczne przyjęcie z jakim spotkaliśmy się w parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w niedzielę misyjną 20 października Roku Pańskiego 2019. Dzięki życzliwości księdza proboszcza oraz niezwykłej hojności parafian na rzecz misji zebraliśmy 7994 złote i 23 euro. Wszystkie te pieniądze przekażemy siostrom z Cristo Misionero Orante w Ekwadorze.
Cieszymy się również z wielkiego zainteresowania naszymi kalendarzami oraz książką „Misja, czyli z dziećmi wśród łowców głów”. Przygotowaliśmy dla Państwa 120 egzemplarzy książki, sądząc z wcześniejszych doświadczeń w innych miejscach, że to wystarczy. Nie wystarczyło. Obiecujemy wkrótce dostarczyć odpowiednią ilość książek, aby mogli się z nią zapoznać wszyscy chętni. Prosimy o przyjęcie tych dodatkowych egzemplarzy jako naszego daru wdzięczności. Dzielenie się Dobrą Nowiną jest dla nas równie ważne, jak wspomaganie misji materialnie.

27.10
Wójtowice i Nowa Bystrzyca

To dwa kościoły, w których jako misjonarze pojawiliśmy się po raz pierwszy, głównie z racji nadzwyczajnego miesiąca misyjnego. Dziękujemy bardzo za zainteresowanie naszym słowem. Z krótkich rozmów po mszy zorientowaliśmy się, że temat zaciekawił. Dziękujemy za dobre słowo, obiecujemy modlitwę w konkretnych intencjach, o które nas proszono. Siostry zawsze zapewniają, że codziennie do Boga płynie ich dziękczynna modlitwa za każdego, kto wspomaga ich pracę i działania misyjne.

W tę piękną słoneczną niedzielę rozdaliśmy sporo książek i kalendarzy, a zostaliśmy obdarowani w sumie kwotą 825 pln. Dziękujemy!